Artykuł publikujemy, aby pokazać kontekst pozapolityczny, głównie biznesowy, w jakim działają politycy z najwyższej półki.


Sergiej Ławrow z żoną i córką

Osoba wieloletniego ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Siergieja Ławrowa, jest znana i powszechnie szanowana za profesjonalizm.


W Polsce jest on jednak właściwie osobą nieznaną, wzbudzjącą różne, często krańcowe emocje, od podziwu do niemal nienawiści – tutaj zapewne powodem jest zimny pragmatyzm ministra. Jest on zazwwyczaj osobą bardzo opanowaną, aczkolwiek bywa dosadny w określeniach.

Pozwalamy sobie za prasą rosyjską poświęcić artykuł jego osobie oraz jego najbliższej rodzinie. Czynimy to nie po to, aby odkrywać jakieś, zresztą nie istniejące, skandale rodziny Ławrowów, ale jedynie po to, aby ukazać kontekst pozapolityczny, głównie biznesowy, w jakim działają politycy z najwyższej półki.

Nie dotyczy to bynajmniej tylko polityków rosyjskich, gdyż ten kontekst, przeplatania się polityki z biznesem i finansami światowymi, jeszcze bardziej dotyczy czołowych polityków zachodnich. Tam, czyli na Zachodzie, jest to regułą od wieków.

Poświęcając ten artykuł osobie nawet nie samego Sergieja Łaawrowa, a raczej jego rodzinie, czynimy to w tym celu, aby jasno uzmysłowić, czym jest w istocie polityka, i jakie są jej kuluary i różnorakie nici powiązań oraz aby rozwiać różne plotki na korzyść, czy na niekorzyść Sergieja Ławrowa, ale zarazem żeby oceny polityczne oczyścić, w miarę możliwości, z nadmiernego „romantyzmu” i ideologii.

PZ
---------------------------------------------------------------------------------------------------


Gdzie mieszka Jekaterina Winokurowa, córka rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa i czym zajmuje się jej mąż?


Siergiej Ławrow jest ministrem spraw zagranicznych Rosji od 9 marca 2004 roku. Wiadomo, że jest nałogowym palaczem, zdolnym do otwartego protestu i pozwala sobie na mocne słowo w swoim przemówieniu. Ma jednak duże doświadczenie w dziedzinie stosunków międzynarodowych i uchodzi za doskonałego dyplomatę. Siergiej Wiktorowicz, urodzony w 1950 r., rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w 1972 r. jako attaché w Ambasadzie ZSRR w Republice Sri Lanka.
Właściwie Rosjanie są zadowoleni z szefa MSZ. Jedyna pretensja, którą często składa się pod adresem ministra, dotyczy jego jedynej córki. Podobno urodziła się, studiowała i mieszka w USA.

"Jak urzędnik na wysokim stanowisku, broniący interesów Rosji, może dopuszczać, żeby jego dziecko wybrało na miejsce zamieszkania kraj – geopolitycznego wroga?"

Kanał „Kim są dzieci?” proponuje dowiedzieć się, jak to się stało, że jedyna córka rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa urodziła się i studiowała w Stanach Zjednoczonych? Przy okazji dowiemy się, gdzie mieszka i co teraz robi.

Miłość od pierwszego wejrzenia

Według opowieści bliskich przyjaciół rodziny Ławrowów miłość między młodymi ludźmi wybuchła od pierwszego wejrzenia. Siergiej, i teraz imponujący i przystojny, był bardzo czarujący w młodości. Ponadto jego postać łączy w sobie męską determinację i romantyczność : nadal pisze wiersze i gra na gitarze.


Sergiej Ławrow z córką

Już na trzecim roku Maria Aleksandrowna i Siergiej Wiktorowicz pobrali się. Studiował w MGIMO, ona - studiowała w pedagogicznym instytucie. Maria miała zostać nauczycielką języka rosyjskiego i literatury, ale życie zdecydowało inaczej. Zaraz po ukończeniu instytutu Siergiej Ławrow został wysłany na staż za granicę, jego młoda żona wyjechała z nim. Maria wspierała karierę męża i nie pracowała ani dnia w szkole.

Przydało się jednak wykształcenie filologiczne, doskonała znajomość kultury i sztuki: przez pewien czas Maria Ławrowa kierowała biblioteką Stałego Przedstawicielstwa Federacji Rosyjskiej przy ONZ. W latach, gdy rodzina mieszkała w Stanach Zjednoczonych, zorganizowała „Klub kobiet” dla żon rosyjskich dyplomatów. W klubie nowo przybyłym pomagano zaaklimatyzować się, przyzwyczaić do nowych dla siebie warunków, zapoznać się z tradycjami i prawami obcego kraju. Dzięki swojej inteligencji, taktowi i szerokim światopoglądom Maria Aleksandrowna została zapamiętana przez wielu jako uważna i życzliwa mentorka.

Jekaterina - jedyna córka Ławrowów

W 1981 r. Siergiej Ławrow został mianowany pierwszym sekretarzem Stałej Misji ZSRR przy ONZ. Wciąż zatrudniony w Stałej Misji, mieszkał z rodziną w Nowym Jorku do 1988 roku.
Następnie, do 1992 r., Ławrow kierował Departamentem Międzynarodowych Organizacji Gospodarczych Ministerstwa Spraw Zagranicznych ZSRR, później - Departamentem Organizacji Międzynarodowych i Problemów Globalnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji. Od kwietnia 1992 r. nadzorował działalność Departamentu na stanowisku wiceministra spraw zagranicznych.
W marcu 1993 r. został mianowany zastępcą przewodniczącego Międzyresortowej Komisji ds. udziału Federacji Rosyjskiej w międzynarodowych organizacjach systemu ONZ i stanął na czele komisji ds. koordynacji udziału Federacji Rosyjskiej w działaniach pokojowych.
W latach 1994-2004 Siergiej Ławrow był stałym przedstawicielem Federacji Rosyjskiej przy ONZ i Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Przez te wszystkie lata praca wiązała się z częstymi podróżami i długotrwałym pobytem w Stanach Zjednoczonych. Dlatego jedyna córka Marii i Siergieja Ławrowów urodziła się w USA (w 1982 r.), Tutaj poszła do szkoły, a potem na uniwersytet.


Ślub Jekateriny Ławrowej z Aleksandrem Winokurowem

Jedynym wyborem, jakiego dokonał Siergiej Ławrow, był wybór zawodu - przedstawicielstwa dyplomatycznego swojej ojczyzny w innych krajach. Jego żona również dokonała wyboru - być obok męża podczas jego długich podróży. Kraj, w którym przyszło im mieszkać i pracować, wyznaczało kierownictwo.

Po szkole Jekaterina Ławrowa studiowała na Uniwersytecie Columbia, zdobywając specjalność politologa. Następnie otrzymała drugie wykształcenie wyższe - ekonomiczne.

Podczas stażu w Londynie Jekaterina poznała Aleksandra Winokurowa, który zdobył wykształcenie w Cambridge.

W 2008 roku para wzięła ślub. W 2010 roku urodził im się syn, w 2013 - córka. Wiadomo, że rodziła Jekaterina, jednak w prywatnej klinice, w Moskwie (w przeciwieństwie do wielu innych celebrytów i ich córek).


Obecnie Jekaterina Winokurowa (Ławrowa) zajmuje się organizacją wystaw i promocją współczesnego malarstwa rosyjskiego.

Jak mówi Jekaterina, jej mąż jest jej ideałem mężczyzny pod każdym względem. Ma konkretne cele, pełen inicjatywy, ma wiele zainteresowań i we wszystkim ją wspiera, starając się pomagać. Para odwiedza siłownię, basen, razem uprawia triathlon, podróżuje, w tym wybierając się na wędrówki po górach.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Jekaterina zauważyła, że " jest szczęśliwa z Aleksandrem i „nigdy nie wyszłaby za mąż za obcokrajowca, ponieważ nie podoba jej się ich mentalność”.

Gdzie mieszka Jekaterina Ławrowa?


Od 2004 roku, będąc ministrem spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow wraz z żoną na stałe mieszka w Moskwie. Państwo dało im mieszkanie przy ul. Szwedzki Zaułek, gdzie spędzają większość czasu.

Ponadto państwo Ławrowowie mają dom za miastem we wsi "Gorki-8" na Rublowce.


Zdjęcia jego wnętrz nie pojawiły się w sieci, szczegóły nie są znane. Ale można założyć, że jedyna córka i wnuki odwiedzają go często.

W 2015 roku pojawiły się doniesienia medialne, że Jekaterina i Aleksander Winokurow kupili przestronne mieszkanie w Moskwie, co sugeruje, że „rodzina może się powiększyć w nadchodzących latach”.

Tak więc obecnie córka, zięć i wnuki Siergieja Ławrowa mieszkają w Moskwie. Nawiasem mówiąc, uroczystość ślubna pary odbyła się w Rosji - w Recepcji Administracji Prezydenta na Wzgórzach Wróblowych ( Worobjewych gorach). Naoczni świadkowie twierdzą, że Jekaterina i jej dzieci są często widywane w Soczi, gdzie lubią się relaksować.

Czym zajmuje się Jekaterina Lawrowa

Macierzyństwo nie przeszkadza Jekaterinie w robieniu udanej kariery. Od samego początku wybrała dla siebie zawód związany ze sztuką i twórczością. Widać w tym wpływ jej matki: za namową Marii Aleksandrownej dziewczynka jako dziecko zajmowała się tańcem, uczęszczała z matką na wystawy (w tym sztuki współczesnej), koncerty, balet i operę oraz do różne muzeów.


Jekaterina Ławrowa z mężem Aleksandrem Winokurowem

Po uzyskaniu wykształcenia i stażu Jekaterina pracowała w Moskwie jako przedstawicielka londyńskiej galerii sztuki współczesnej Haunch of Venison. W 2013 roku dziewczyna przeniosła się do pracy w moskiewskim biurze firmy aukcyjnej Christie's, gdzie osiągnęła stanowisko dyrektora.

W 2015 roku zdecydowała się założyć własną firmę i zaczęła rozwijać kreatywny projekt SmartArt. Jej partnerem biznesowym jest przyjaciółka i koleżanka z Christie's Anastazja Karniejewa. Firma wyszukuje sponsorów i organizuje wystawy współczesnych artystów rosyjskich, promując ich umiejętności, pośredniczy między mistrzami a światowymi kolekcjonerami. Promując arcydzieła współczesnego malarstwa rosyjskiego do światowych muzeów i domów znanych kolekcjonerów, Jekaterina wspiera utalentowanych artystów.

Jekaterina podkreśla, że ​​jej praca opiera się w dużej mierze na entuzjazmie i poszukiwaniu:

W działalności wystawienniczej postanowiliśmy skupić się na projektach typu pop-up, dla których znajdujemy np. specjalną przestrzeń. Każdy projekt to nie tylko wystawa nowych prac artysty, ale także przygotowanie katalogu, ścisła współpraca z kuratorem, przestrzenią, aby idealnie pasowała pod zamiary artysty. Opracowaliśmy również program grantowy dla tych, z którymi SmartArt obecnie współpracuje, a grant przyznajemy na rok na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy lub tym, którzy teraz najbardziej potrzebują: na materiały, pracownię, projekt, który artysta wykonuje”.

Biznes Jekateriny i Anastazji można nazwać innowacyjnym, ale odnosi sukcesy: już pierwsza wystawa zorganizowana przez nich (artysta Siergiej Sapożnikow) przyniosła 20 milionów rubli.

Wszyscy, którzy martwią się, że „arcydzieła odpłyną z Rosji przez ręce Jekateriny Ławrowej”, mogą się uspokoić: historyczne wartości muzealne pozostają na swoich miejscach. Jekaterina Sergiejewna pracuje tylko z nowoczesnymi dziełami, starając się pomóc nowym rosyjskim artystom w zarabianiu własnych pieniędzy.

Biznes Aleksandra Winokurowa, zięcia Siergieja Ławrowa

A w tym wypadku reputacja zięcia Siergieja Ławrowa jest niejednoznaczna. On z powodzeniem rozwija odziedziczony po ojcu biznes, aktywnie współpracuje z państwowymi korporacjami i nie stroni od wrogich przejęć.

Ojcem Aleksandra jest znany rosyjski biznesmen Siemion Winokurow. W latach 90. został młodszym wspólnikiem w nowo utworzonej firmie „Liat-Natali”, której założycielami byli Szabtaj Kałmanowicz(*) i Josif Kobzon(**). Winokurowowi powierzono rozwój sektora farmaceutycznego, dostarczając leki do regionalnych aptek na zamówienia państwowe. Teraz Siemion Winokurow jest jednym z największych potentatów w branży farmaceutycznej.

To ojciec, za radą znajomych rosyjskich biznesmenów, wysłał syna na studia za granicę, gdy nastolatek zaczął mieć problemy z prowadzeniem się. Angielskim tradycjom naprawdę udało się okiełznać chuligana. Podczas studiów na uniwersytecie w Cambridge Aleksander założył i kierował Towarzystwem Rosyjskim w Cambridge, które organizowało imprezy kulturalne dla studentów. Rosyjscy studenci z całej Anglii przyjeżdżali na imprezy i koncerty rosyjskich gwiazd. (To tutaj poznali się Aleksander i Jekaterina).


Siergiej Ławrow z zięciem, Aleksandrem Winokurowem

Po powrocie z Anglii w 2006 roku z dyplomem finansisty Aleksander Winokurow aktywnie zaangażował się w biznes ojca. Dziś jest założycielem, współwłaścicielem i prezesem kilku dużych firm.

- W 2006 roku został współzałożycielem i jednym z liderów rosyjskiego oddziału amerykańskiego funduszu inwestycyjnego TPG Capital. Pod jego kierownictwem fundusz nabył udziały w WTB Bank, udziały w stołecznych centrach biurowych „White Horse” i „White Gardens”, belgijskiej firmie produkującej artykuły higieniczne w Rosji Ontex S.A., produkującej kawę Strauss Coffee, Sieć hipermarketów Lenta w Petersburgu.
- Od 2011 roku jest prezesem Grupy Summa, która posiada aktywa w logistyce portowej i kolejowej, inżynierii, budownictwie i rolnictwie. Jak powiedział magazynowi Forbes założyciel firmy Zijaudin Magomiedow, wymagania płacowe młodego finansisty, wyrażające się w sześciocyfrowej kwocie w dolarach, początkowo wydawały mu się zawyżone, ale później zdał sobie sprawę, że zaproszenie Winokurowa na prezydenta okazało się opłacalną inwestycją( ***).
- Od 2014 do 2017 kierował spółką A1, działem inwestycyjnym Alfa Group (****).
- Od 2015 do listopada 2018 był głównym udziałowcem rosyjskiego dystrybutora farmaceutycznego SIA Group. Po skonsolidowaniu całego pakietu akcji przelał je przez WTB do sieci detalicznej Magnit(*****).
- W maju 2018 roku nabył 11,82% Magnit. Wymieniając „SIA Group” na akcje tego samego „Magnita” zwiększył swój udział w sieci do 13,31%.
- W 2017 roku Alexander Winokurow założył spółkę inwestycyjną Marathon Group. Obejmował wszystkie jego aktywa farmaceutyczne: Synthesis, Bentus-Laboratory (marka Sanitelle), Biocom, firmę biofarmaceutyczną Fort, sieć aptek Mega Pharm (w skład której wchodzą marki Da, Zdorov! i A-Mega). Latem 2019 r. , producent farmaceutyczny Kurgan Sintez i zakład Biocom zostały sprzedane przez Winokurowa firmie AFK Sistema.
- W maju 2017 roku przejął producenta szczepionek Fort LLC oraz firmę Nacimbio.
- Od marca 2019 roku zięć Siergieja Ławrowa został współwłaścicielem największej franczyzy w Rosji - sieci restauracji KFC i IRB - International Restaurant Brands, która posiada 180 restauracji w całej Rosji.
- Wraz z ojcem i państwową korporacją Rostec zarządza firmą farmaceutyczną Genfa.
- Jest członkiem zarządu OJSC „Novorossiysk Commercial Port” i przewodniczącym rady dyrektorów OJSC „Far Eastern Shipping Company”.
Ponadto Alexander Winokurow jest członkiem Prezydium Rady Ogólnej ogólnorosyjskiej organizacji publicznej „Business Russia”, członkiem Rady Powierniczej Rosyjskiej Federacji Kolarskiej i Przewodniczącym Komitetu Finansowego Rady Powierniczej Rosyjskiej Federacji Kolarskiej. Pod jego kierownictwem Federacja zawiera korzystne kontrakty sponsorskie z dużymi rosyjskimi firmami, zarówno publicznymi, jak i prywatnymi.

Ta lista wystarczy, aby zrozumieć, jakie szczęście miał Siergiej Ławrow ze swoim zięciem. Ale to też ma swoje ryzyko: albo Deripaska pozostanie niezadowolony z faktu, że sprzątnięto mu sprzed nosa cenny majątek, albo inny były właściciel uzna, że transakcja nie była do końca uczciwa. W 2016 roku w mediach pojawiła się informacja, że nieznana osoba wysłała list do zabójcy, obiecując zapłacić za życie Jekateriny Ławrowej i jej męża Aleksandra Winokurowa ( ******).

I wszystko byłoby dobrze: wszyscy żyją i mają się dobrze, wszystkie problemy można rozwiązać. Złe jest tylko to, że takie niekonsekwencje raz po raz kładą się cieniem na teściu ministra i jego wspaniałej córce.

Artykuł za: https://dzen.ru/a/XiE2QgbMRgCufuHR

Tłumaczenie i przypisy oznaczone (*) - PZ


(*) 1.http://pharmapractice.ru/6739
2.https://vademec.ru/article/my_ponimali_biznes-_a_biznes_ponimal_nas/

(**) https://www.kommersant.ru/doc/92324

(***) https://pravo.ru/story/201453/

(****)

https://en.wikipedia.org/wiki/Alfa_Group [ szczególnie polecam polskim czytelnikom]
https://www.alfa-group-invest.ru/ 
A1 Group, dawniej Alfa-Eco, będąca w całości własnością spółki inwestycyjnej zajmującej się sytuacjami szczególnymi( patrz. https://en.wikipedia.org/wiki/Alfa_Group)

(*****)
Właściciel sieci sklepów Magnit ПАО

Aleksander Winokurow

Prezes i dyrektor generalny „Magnit” ПАО ( publiczna spółka akcyjna)

Holenderski przedsiębiorca.

Jana Gezinyusa Dunninga

Źródło: https://f.partnerkin.com/blog/open/kto_vladelec_magnita

Publiczna spółka akcyjna w Rosji (w skrócie ПАО) to forma organizacji spółki akcyjnej, w której jej akcjonariusze mają prawo zbywać swoje akcje bez konieczności uzgadniania z innymi akcjonariuszami.

Patrz także: 

https://dzen.ru/a/YSEz31mA4GC7CCR_

(******)
Od 2022 roku,  Aleksander Winokurow w związku z SOW Rosji na  Ukrainie, znajduje się pod osobistymi sankcjami UE i szeregu innych państw.
Posiada obywatelstwo rosyjskie i izraelskie. Patrz: https://meduza.io/feature/2021/10/03/opublikovan-arhiv-pandory-ob-ofshorah-mirovyh-liderov-i-chinovnikov-glavnoe